Ingatlanárak 2025: Meddig tart az emelkedés? Mi mozgatja a magyar ingatlanpiacot?
Hónapok óta folyamatosan drágulnak az ingatlanok a magyar piacon. Tolonganak a vevők, de az elérhető ingatlanok száma nem nőtt, és a vásárlói roham az egyik ok, ami felfelé lökte az árakat. Kérdés, hogy mikor fogy el a lendület. A szakértő szerint a piac még nem érte el a csúcsot, de a vevőknek, eladóknak egyaránt érdemes figyelniük a trendeket.
A gazdasági folyamatok, a hitelkamatok, az infláció és a befektetési szokások együttesen alakítják. Az elmúlt két évben ezek az erők együtt vezettek a most kialakult helyzethez.
„Az ingatlanpiacot is, mint minden más gazdasági szektort, a hírek irányítják” – fogalmazott Mlinárik Márton ingatlanspecialista. „Tavaly október óta folyamatosan arról szólnak a hírek, hogy az ingatlanárak emelkednek, és ez önmagában is vásárlási hullámot indított el” – tette hozzá a szakértő.
Minél többen keresnek ingatlant, annál gyorsabban fogynak a jó ajánlatok.
De vannak még olyan helyek az országban, ahol igen kedvező áron lehet vásárolni, felújított lakást is.
„Az az ingatlan, ami tavaly októberben 45 millió forinttal elérhető volt, az januárra már 55 millió lett, néhány héttel később pedig 60 millió. Az érdeklődés óriási, az ingatlanok viszont eltűnnek a piacról”– magyarázta az ingatlanspecialista.
A drágulást egy két éve tartó, nehéz gazdasági időszak előzte meg, a válság hatásai pedig érezhetők.
„Az inflációra válaszul a jegybank drasztikusan megemelte a kamatokat, és bevezették a 18 százalékos állampapírhozamokat is, ami elszívta a befektetők pénzét az ingatlanpiactól, hiszen a biztonságos állampapírok vonzó alternatívát jelentettek” – idézte fel Mlinárik Márton. „Az elmúlt hónapokban azonban fordulat következett be, újra az ingatlan lett az egyik legbiztosabb és legvonzóbb befektetés.”
A lakosság többsége – különösen Kelet-Európában – az ingatlanvásárlást tartja a legjobb befektetési formának.
„Ennek több oka is van. A tőzsdei befektetések kockázatosak, és nem is elég képzett a magyar lakosság ezek kezeléséhez. A vállalkozási kedv alacsony, és sokaknak rossz tapasztalataik vannak az egyéb befektetési formákkal kapcsolatban. Eközben az albérleti piacon is jelentkeznek problémák, de a bérleti díjak a reálbérekkel együtt emelkednek. Bár az árak gyorsabban nőnek, mint a bérleti díjak, és ez rontja az ingatlanok megtérülését, a bérbeadás mégis egy egyszerű biznisz, mindenki számára értelmezhető, érthető. Ezért továbbra is népszerű, a nem túl jelentős hozamok ellenére is. A nagy befektetők pedig nem is a hozam miatt veszik elsősorban az ingatlanokat, hanem vagyonmegőrzés céljából. „Az újlakás-építési piac is gyengén teljesít, a kínálat nem bővült érdemben, és az eladók sem kezdtek tömegesen piacra dobni ingatlanokat. Egy fix kínálati oldal találkozott egy dinamikusan növekvő kereslettel, amelynek hatása az árak gyors növekedésében csapódott le” – tette hozzá Mlinárik Márton.
Az áremelkedés azonban nem tarthat örökké
A szakértő szerint, ha a hitelkamatok a jelenlegi szinthez képest nem emelkednek drasztikusan, és a lakosság továbbra is az ingatlanba menekíti a pénzét, akkor az árak növekedése folytatódhat.
„Ugyanakkor, ha a vásárlók egy ponton úgy érzik, hogy az árak már túl magasak, vagy ha a banki finanszírozás ismét szigorodik, akkor a piac elérheti a csúcspontját.”
A jelenlegi trendek alapján még van tér a további drágulásra, a tavaly októberi szinthez képest 2025. decemberig akár 20-30%-os emelkedés is várható az ingatlanpiac egyes szegmenseiben.
Már nem csak az eladók kérik a szakértők segítségét
A folyamatos drágulás és a szűk kínálat miatt egyre több vásárló proaktívan keres ingatlanokat, ehhez szakértői segítséget vesz igénybe, és anyagi áldozatot is vállal a siker érdekében.
„Megjelent az a trend, hogy nemcsak az eladók fordulnak hozzánk, hanem a vevők is, hogy a legjobb ajánlatokat felkutassuk számukra” – mutatott rá Mlinárik Márton.
Az ingatlanszakértők ebben az időszakban a piac valós helyzetének ismeretében tudnak segíteni abban, hogy a vevők megfelelő döntést hozzanak.
„Közben az eladók is jól járnak, hiszen garantáltan a komoly, fizetőképes vevők érdeklődnek az ingatlanjuk iránt. Egy megfelelően árazott, jól előkészített ingatlan gyorsan eladható. Az ingatlanosok első és legfontosabb feladata az eladható „portéka” előállítása” – fogalmazott a specialista. „Az ingatlanszakértők nemcsak az értékesítésben segítenek, hanem az adásvétel teljes folyamatát végigkísérik, a hiteltanácsadástól a műszaki állapot felmérésén át az áralku és a birtokbaadás lebonyolításáig.„
Az ingatlanpiac tehát nemcsak az eladók számára tartogat lehetőségeket, hanem a vevők számára is, akik a megfelelő szakértői támogatással jobb ajánlatokat kaphatnak, még ebben a gyorsan változó piaci környezetben is.