Meglepő változások a családtámogatásokban: Ez várható a CSOK és Babaváró hitelek terén. Új szabályok várnak az örökbefogadókra és a beköltözőkre.

Jelentős változások jöhetnek a családtámogatások rendszerében, amelyeket egyelőre még csak törvénytervezet formájában fogalmaztak meg.
A tervezet azonban egyértelműen kirajzolja az új irányokat. A tervezetben végre tisztázódik az egyik legégetőbb kérdés, azaz a támogatott ingatlanba való bejelentkezés témaköre is.
- Tavaszi kirándulás – Hasznos tippek a felejthetetlen közös programhoz
- Húzz egy kártyát és nézd meg milyen titkos üzenetet rejt számodra
- Nyiss ki 1 ajtót – Fedezd fel személyiséged rejtett titkait
- Az egészséges fogíny a szervezet fontos védelmi vonala
- Április elsején nem bírnak magukkal a csillagjegyek – Tiszta bolondok lesznek
A szakértő szerint sokan vártak már arra, hogy tisztázódjon az egyik legégetőbb kérdés a CSOK-kal kapcsolatban.
Vagyis hogy hozzátartozók bejelentkezhetnek-e a CSOK-kal vásárolt ingatlanba.
„A jogszabálytervezet szerint a CSOK-os ingatlanba nemcsak közeli hozzátartozók, hanem távolabbi rokonok is bejelentkezhetnek, ideiglenes vagy állandó lakcímmel egyaránt. Ez eddig még nem volt szabályozva, emiatt sok bizonytalanságot szült, a módosítással azonban ez a probléma tisztázódhat” – magyarázta a jelzáloghitel- és babaváróhitel specialista.
Az új szabályok szerint, ha az ingatlanba való bejelentkezés elmarad, a kormányhivatal felszólítást küld, és a hátralékosok további 60 napot kapnak az ügyintézésre.
Új CSOK-szabályok örökbefogadóknak és költözőknek
A változások több területet érintenek majd.
„Az új építésű CSOK esetében 5 éven belül is tovább vihető lesz a támogatás használt ingatlan vásárlására. Másik fontos változás, hogy az örökbefogadók számára is elérhetővé válik az utó-CSOK, amely eddig kizárólag vér szerinti gyermekek után járt” – emelte ki a szakértő.
A Babaváró hitelnél is kedvező változások jönnek, különösen a 2019–2021 között felvett hitelek esetében.
A kamatforduló után ezek a hitelek jelentősen drágultak. Az állam most egy mentőcsomagot kínál az érintetteknek: ha az 5. év után születik gyermek, a kamatmentesség és törlesztési szüneteltetés továbbra is igénybe vehető lesz.
A specialista szerint a tervezet méltányosságot is biztosít a kamatemelkedés miatti terhek csökkentésére.
Az azonban még kérdéses, hogy a már befizetett kamatokat visszatérítik-e. A CSOK Plusz program új szabályozásai lehetőséget adnak arra, hogy a támogatások és a kamattámogatás is tovább vihető legyenek lakás eladása esetén, a hitel végtörlesztése nélkül.
A mostani tervezet szerint nem kell a hitelt végtörleszteni, de a támogatásokat ugyanúgy a kincstárnál fel kell majd függeszteni. Az sajnos nem derül ki, hogy ezzel a drága hitellel – hisz így jóval drágább lesz, mint egy most elérhető piaci hitel – mit kezd az ember? Átviszi az újabb ingatlanra és újra “rárakja” a kamattámogatást? Ez a változás rugalmasságot jelent, de a tervezet nem tér ki arra, hogyan alakul a támogatás összege az új ingatlanra való átvitel során.
Szintén jelentős változás, hogy a gyermek születése utáni igénylési határidőt 60 napról egy évre emelik.
Ez komoly könnyítés. De a szakemberek azt javasolják, hogy aki teheti, már a 12. hét betöltése után adja be az igénylést, hogy időben megkapja a támogatást.
Sajtóközlemény
Kép: Stock kép