Így fog hatékonyan működni a klíma - A szakértő elmondja mire figyelj

Így fog hatékonyan működni a klíma – A szakértő elmondja mire figyelj

Ezekre figyelj, ha sokáig és hatékonyan szeretnéd használni a klímád! Szakértői tanácsok a klíma helyes használathoz.

Így fog hatékonyan működni a klíma - A szakértő elmondja mire figyelj

Légkondicionáló berendezések nélkül lassan elképzelhetetlenek lennének a mindennapjaink, legyen szó hűtésről, fűtésről vagy éppen páramentesítésről. A klíma nem megfelelő használata azonban energiapazarlást, rövidebb élettartamot és alacsonyabb komfortszintet eredményezhet, sőt az egészségünket is veszélyeztetheti.

A Gree légkondicionálók műszaki szakértője, Lipták András az alábbiakban hívja fel a figyelmet a leggyakoribb működtetési hibákra.



Minden a szigeteléssel kezdődik



Egy nem megfelelően szigetelt épület vagy az elavult nyílászárók jelentősen csökkentik a légkondicionáló hatékonyságát. A rosszul szigetelt falak és ablakok lehetővé teszik, hogy a levegő kiszökjön, a készüléknek folyamatosan pótolnia kell az elvesztett hőt, ezáltal kevésbé működik gazdaságosan, nő az energiafogyasztás. A megfelelő szigetelés nemcsak az energiafogyasztást mérsékli, hanem a berendezés hatékonyságát is növeli.



Fontos a megfelelő készülék kiválasztása: a teljesítmény és a felhasználás célja



Az egyik leggyakoribb hiba a túl kicsi vagy túl nagy teljesítményű készülék választása. Egy alacsony teljesítményű berendezés nem képes hatékonyan hűteni vagy fűteni, míg egy túl erős készülék folyamatosan ki-be kapcsol, ami egyenetlen hőeloszlást és magasabb energiafogyasztást eredményez.

Mindig érdemes hűtés – és fűtéstechnikai szakember segítségét kérni, aki pontos számítások alapján segít kiválasztani az adott épület paramétereihez leginkább illő klímaberendezést. Ha a legegyszerűbb fűtős modellek közül választunk, melyeket fűtésrásegítésre javasolnak, akkor ezzel a megoldással tavasszal és ősszel tudjuk pár fokkal korrigálni a benti hőmérsékletet.

Vannak azonban kifejezetten téliesített modellek, melyek akár egész télen alkalmasak fűtésre, így az ingatlan a hidegebb időkben is fűthető klímával.

Elsődleges szempont meghatározni a klíma felhasználásának jellegét is.



Egy klíma, több helyiség?



Minden fűtési megoldásnál, így a klímával történő fűtés esetében is fontos a helyiségenkénti, egyedi fűtés biztosítása. Egy készülékkel nem lehet több helyiséget optimálisan fűteni vagy hűteni! A szakértő javaslata szerint a nagyobb terek esetében érdemes több készüléket telepíteni, ami nemcsak az egyenletes hőelosztást segíti, hanem a rendszer üzembiztonságát is növeli.



A légáramlás és a ventilátor beállítása



Egy légkondicionáló – működési mechanizmusa szerint – nem sugárzó hőt termel, hanem levegőt keringtet, ezért a ventilátor sebességének helyes beállítása kulcsfontosságú. A leállítás után gyorsabban csökkenhet a hőmérséklet, mint a hagyományos vizes fűtési rendszerek esetében.

Alacsony fokozaton a meleg levegő nem oszlik el megfelelően, ezért érdemes nagyobb ventilátorfokozaton használni a készüléket, különösen fűtési üzemmódban. A fűtési üzemmód használatakor hasznos lehet különböző beállításokat kipróbálni, hogy mindenki megtalálja a számára legideálisabb komfortszintet.

Nem javasolt a legalacsonyabb fokozaton üzemeltetni a klímaberendezést. A készülék folyamatos működtetése nemcsak kényelmesebb, hanem energiatakarékosabb is, mint az állandó ki- és bekapcsolás. A hőmérséklet pontos szabályozása érdekében javasolt a készüléket az optimális beállításokon tartani.



Elhelyezés, telepítés



A berendezés pontos helyének kiválasztásánál elsődleges, hogy a kültéri egység számára biztosítani kell a szabad légáramlást. Ha nem tud szabadon áramolni a levegő, az csökkentheti a hatékonyságot. A beltéri egység elhelyezését mindenképpen szakemberre kell bízni. Az optimális telepítési helyek kiválasztása elengedhetetlen a hatékony működéshez.



Zajhatások kezelése



Mint minden gép, a légkondicionáló is rendelkezik üzemi zajjal. Léteznek csendes modellek, a zajra érzékenyeknek érdemes ezek közül választani. A ventilátor szennyeződése vagy egyensúlyvesztése zajosabb működést eredményezhet, ezért is fontos a rendszeres tisztítás, karbantartás.



A kulcs a karbantartás



Ha a klímaberendezés elhanyagolt, a szűrői eltömődtek porral és allergénekkel, az nem csak a készülék hatékonyságát csökkenti, hanem jelentősen rontja a levegő minőségét is, vagyis káros az egészségre. A nedves, párás közegben lerakódó por kedvez a baktériumok megtelepedésének.

A szűrőket rendszeresen, legalább havonta egyszer szükséges tisztítani. Emellett tisztítást igényel az elpárologtató, a ventilátor vagy másnéven mókuskerék, illetve más belső alkatrészek is. A műveletet évente legalább kétszer szakemberrel érdemes elvégeztetni. A Gree termékeknél a garancia alapfeltétele is az évi kétszeri, hivatalosan dokumentált karbantartás.



A műszaki szakértő hangsúlyozta, hogy a fenti szabályok, jótanácsok betartásával növelhető a biztonságos használat, a készülék teljesítménye, élettartama, ezzel együtt jelentősen mérsékelhető az energiafelhasználás.

Sajtóközlemény, kép:  gree-magyarorszag.hu

Facebook oldal: FreeMix>>>

Post Author: FreeMix

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük