Támadnak a kullancsok - Így előzheted meg a bajt

Támadnak a kullancsok – Így előzheted meg a bajt

A tavaszi és nyári hónapokban a kullancsok ismét aktívabbá válnak. Fontos, hogy tisztában legyünk a velük kapcsolatos információkkal, azzal, hogy hogyan védekezhetünk ellenük és mi a teendő, ha már megcsíptek minket. Íme néhány hasznos megelőzési tipp!

Támadnak a kullancsok - Így előzheted meg a bajt

Mikor aktívak a kullancsok?

A kullancsok tavasszal és nyáron legaktívabbak, általában áprilistól októberig. Ebben az időszakban a legnagyobb a csípés kockázata, különösen a melegebb időszakokban. Azonban a mérsékelt éghajlatú területeken a kullancsok enyhébb téli időszakokban is előfordulhatnak, főleg a déli fekvésű helyeken.

Hol találkozhatunk kullancsokkal?

A legmagasabb kockázatot akkor jelentik, ha erdős, bozótos, illetve magas fűvel borított területen sétálunk. A kullancsok leggyakrabban olyan helyeken élnek, ahol a talaj nedves, árnyékos, és az aljnövényzet gazdag. Ezért a legnagyobb valószínűséggel erdőkben, parkokban, réteken, fűben, illetve bokros, magasabb füves területeken találkozhatunk velük. Különösen figyeljünk oda, ha ezek a helyek közvetlenül vízpart mellett helyezkednek el, mivel a kullancsok szeretik a párás környezetet.

Mire figyelj?

Figyelj a ruházatodra! Ha olyan helyen jársz, ahol a kullancsok lehetnek, viselj hosszú nadrágot, hosszú ujjú inget, húzd be a zoknidat a nadrágba. Ez segít meggátolni, hogy a kullancsok könnyen hozzáférjenek a bőrhöz.

Használj mindig kullancsriasztót!

A kullancsok elkerülésére használj speciális spray-t, kullancsriasztót, elsősorban olyat, amely a DEET (dietiltoluamid) hatóanyagot tartalmazza. Ez segít a kullancsokat távol tartani. De létezik már természetes anyagokat tartalmazó kullancsriasztó, illetve létezik speciális kullancs elleni tapasz, karkötő, de még hajgumi is.

Tartsd tisztán a kertet! Ha a kertben gyakran pihensz, érdemes a füvet rendszeresen nyírni és a bokrokat ritkítani, hogy csökkentsd a kullancsok számára kedvező élőhelyet.

Mire figyelj, ha mégis megcsípett téged egy kullancs?

Minél gyorsabban távolítsd el! Ha kullancsot találsz a bőrödön, minél hamarabb távolítsd el. Ehhez használj speciális, erre a célra való csipeszt, kullancseltávolítót. Ne csavard meg a kullancsot, hanem határozott mozdulattal, egyenesen húzd ki, hogy ne maradjon benned a kullancs feje. Ha nem sikerül eltávolítani, vagy félsz, az a legbiztosabb, ha szakembertől kérsz segítséget.

Tartsd szemmel a csípést!

Az eltávolítás után figyeld meg a csípés helyét. Ha bármilyen szokatlan tünetet tapasztalsz, mint például kiütés, folt, fájdalom, láz vagy fáradtság, azonnal keresd fel orvost, mert ezek lehetnek akár a Lyme-kór jelei.

Ne dörzsöld a csípést!

Ne próbáld meg piszkálni a csípés helyét, mivel ez további fertőzésekhez vezethet.

Kullancsok és a betegségek

A kullancsok leginkább két betegség terjesztéséért felelősek: Lyme-kór és kullancsencephalitis (TBE), agyvelőgyulladás. A Lyme-kór egy bakteriális fertőzés, míg a TBE egy vírusos betegség. Mindkettő komoly, súlyos következményekkel járhat, ezért nagyon fontos, hogy figyelj a megelőzésre és ha bármilyen tünetet észlelsz, mindenképpen és minél hamarabb keress fel orvost.

Post Author: FreeMix

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük