A tavaszi és nyári hónapokban a kullancsok ismét aktívabbá válnak. Fontos, hogy tisztában legyünk a velük kapcsolatos információkkal, azzal, hogy hogyan védekezhetünk ellenük és mi a teendő, ha már megcsíptek minket. Íme néhány hasznos megelőzési tipp!

Mikor aktívak a kullancsok?
A kullancsok tavasszal és nyáron legaktívabbak, általában áprilistól októberig. Ebben az időszakban a legnagyobb a csípés kockázata, különösen a melegebb időszakokban. Azonban a mérsékelt éghajlatú területeken a kullancsok enyhébb téli időszakokban is előfordulhatnak, főleg a déli fekvésű helyeken.
Hol találkozhatunk kullancsokkal?
A legmagasabb kockázatot akkor jelentik, ha erdős, bozótos, illetve magas fűvel borított területen sétálunk. A kullancsok leggyakrabban olyan helyeken élnek, ahol a talaj nedves, árnyékos, és az aljnövényzet gazdag. Ezért a legnagyobb valószínűséggel erdőkben, parkokban, réteken, fűben, illetve bokros, magasabb füves területeken találkozhatunk velük. Különösen figyeljünk oda, ha ezek a helyek közvetlenül vízpart mellett helyezkednek el, mivel a kullancsok szeretik a párás környezetet.
Mire figyelj?
Figyelj a ruházatodra! Ha olyan helyen jársz, ahol a kullancsok lehetnek, viselj hosszú nadrágot, hosszú ujjú inget, húzd be a zoknidat a nadrágba. Ez segít meggátolni, hogy a kullancsok könnyen hozzáférjenek a bőrhöz.

Használj mindig kullancsriasztót!
A kullancsok elkerülésére használj speciális spray-t, kullancsriasztót, elsősorban olyat, amely a DEET (dietiltoluamid) hatóanyagot tartalmazza. Ez segít a kullancsokat távol tartani. De létezik már természetes anyagokat tartalmazó kullancsriasztó, illetve létezik speciális kullancs elleni tapasz, karkötő, de még hajgumi is.
Tartsd tisztán a kertet! Ha a kertben gyakran pihensz, érdemes a füvet rendszeresen nyírni és a bokrokat ritkítani, hogy csökkentsd a kullancsok számára kedvező élőhelyet.
Mire figyelj, ha mégis megcsípett téged egy kullancs?
Minél gyorsabban távolítsd el! Ha kullancsot találsz a bőrödön, minél hamarabb távolítsd el. Ehhez használj speciális, erre a célra való csipeszt, kullancseltávolítót. Ne csavard meg a kullancsot, hanem határozott mozdulattal, egyenesen húzd ki, hogy ne maradjon benned a kullancs feje. Ha nem sikerül eltávolítani, vagy félsz, az a legbiztosabb, ha szakembertől kérsz segítséget.
Tartsd szemmel a csípést!
Az eltávolítás után figyeld meg a csípés helyét. Ha bármilyen szokatlan tünetet tapasztalsz, mint például kiütés, folt, fájdalom, láz vagy fáradtság, azonnal keresd fel orvost, mert ezek lehetnek akár a Lyme-kór jelei.
Ne dörzsöld a csípést!
Ne próbáld meg piszkálni a csípés helyét, mivel ez további fertőzésekhez vezethet.
Kullancsok és a betegségek
A kullancsok leginkább két betegség terjesztéséért felelősek: Lyme-kór és kullancsencephalitis (TBE), agyvelőgyulladás. A Lyme-kór egy bakteriális fertőzés, míg a TBE egy vírusos betegség. Mindkettő komoly, súlyos következményekkel járhat, ezért nagyon fontos, hogy figyelj a megelőzésre és ha bármilyen tünetet észlelsz, mindenképpen és minél hamarabb keress fel orvost.
További cikkek állatvilág témakörben:
- Támadnak a kullancsok – Így előzheted meg a bajtA tavaszi és nyári hónapokban a kullancsok ismét aktívabbá válnak. Fontos, hogy tisztában legyünk a velük kapcsolatos információkkal, azzal, hogy hogyan védekezhetünk ellenük és mi a teendő, ha már megcsíptek minket. Íme néhány hasznos megelőzési tipp! Mikor aktívak a kullancsok? A kullancsok tavasszal és nyáron legaktívabbak, általában áprilistól októberig. Ebben az időszakban a legnagyobb a… További információ: Támadnak a kullancsok – Így előzheted meg a bajt
- Lovak egészsége – Ezért fontos az ízületvédelemAz ízületvédelem a lovak egészségének, életminőségének egyik alappillére. A lovak egészségügyi prevenciója területén az ízületvédelem szintén kulcsfontosságú. A lovak anatómiai sajátosságaik miatt életük nagy részét állva töltik, így az ízületeik rendkívüli terhelésnek vannak kitéve. A lótartók többsége számára nem kérdés, hogy szükség van ízületvédő készítményekre. „Az optimális megoldás az, amely egyaránt támogatja a mindennapi ízületkarbantartást… További információ: Lovak egészsége – Ezért fontos az ízületvédelem
- Vajon boldog a macskád? 7 biztos jele annak, hogy jól érzi magátA macskád olyan, mintha a családtagod lenne. Szereted, óvod, gondoskodsz róla. Fontosak számodra az érzelmei és legfőképpen az, hogy boldog, elégedett és nyugodt legyen az élete veled, melletted. Igaz? A cica sokak szerint énközpontú, független természetű állat, aki kizárólag a saját igényeik szerint él. De ez nem így van. Ha van macskád jól tudod, hogy… További információ: Vajon boldog a macskád? 7 biztos jele annak, hogy jól érzi magát
- Spirulina – A természet csodaszere kutyáknak és gazdiknakHa fontosnak tartjuk kedvencünk egészségét és hosszútávú jóllétét, a spirulina bevezetése az étrendbe egy kiváló döntés lehet. A természet ereje most a kutyánk szolgálatába állhat, hogy boldogabb, egészségesebb életet élhessen! A spirulina napjaink egyik legnépszerűbb szuperélelmiszere, amely nemcsak az emberek, de háziállataink, köztük a kutyák egészségére is rendkívül pozitív hatást gyakorolhat. Ez a különleges mikroalga… További információ: Spirulina – A természet csodaszere kutyáknak és gazdiknak
- Melyik kép a kedvenced? Ez megmutatja merre tart az életedMelyik kép a kedvenced? Ez megmutatja merre tart az életed Pont egy olyan helyzetben vagy, amikor nem tudod merre és hogyan tovább? Úgy érzed jól jönne egy jel, ami segít átlendíteni a holtponton? Melyik kép a kedvenced? Ez megmutatja merre tart az életed. Néha vannak az életünkben olyan helyzetek, amikor minden zavaros és nem tudjuk,… További információ: Melyik kép a kedvenced? Ez megmutatja merre tart az életed