Az esővíz nem iható! Sőt ez egyenesen veszélyes, több okból is.
Egyrészt, mert kórokozók sokaságával (baktériumok, gombák, mikroalgák, vírusok, paraziták stb.) szennyezett, ezek közül a leginkább az E. coli gastroenteritis miatt kell aggódni.
Az esővíz fogyasztásával hasi görcsök, hasmenés, hányinger, hányás léphetnek fel. – írja a Santé Magazine.
Másrészt nagy mennyiségű vegyszert és mérgező anyagot tartalmaz, például nehézfémeket, peszticideket, kénvegyületeket stb., amelyek kimosódásból, légköri szennyezésből vagy lefolyó felületekről, például a tetőről származnak.
Az esővíz perfluor-alkil anyagokat is tartalmaz, amelyek rákkeltők.
Emellett a csapadékvíz a városban jobban szennyezett, mint vidéken. Az esővíz savas pH-ja sem teszi lehetővé a fogyasztást, mivel emésztőrendszeri gyulladást okoz.
Ez a víz tehát nem felel meg a közegészségügyi értelemben vett ivóvízre vonatkozó minőségi előírásoknak és sajnos ihatóvá sem tehető a különféle víztisztító és szűrő technikákkal sem.
A forralt esővíz szintén nem iható, ugyanis a magas hő ugyan eltávolítja a mikrobákat, de nem szabadítja meg a vizet a benne lévő vegyi anyagoktól.
Mire használható és mire jó az esővíz gyűjtése?
A csapadékvizet csak karbantartási és takarítási tevékenységekre lehet felhasználni, mint a kert és a veteményes öntözése; takarítás; az autó és más járművek tisztítása.
Az esővízzel való mosás sem igazán ajánlatos, ahogy a vele való fürdés sem. Fontos azt is megemlíteni, hogy az esővíz tartályokban való tárolása kockázatot jelent a paraziták fejlődésére, madárinfluenza esetén a terjedésre és a kisgyermekes házaknál balesetveszélyes is lehet (a tartály kialakításától függően).
Ügyelj arra, hogy ne igyál abból a kerti csapból, amely felszívja az összegyűjtött esővizet, mert könnyen megkockáztathatsz vele egy jó kis gyomor-bélgyulladást!
A tünetek az egyszerű gyomorfájástól a hasmenésig, hányásig és heves hasi görcsökig terjedhetnek. Fennáll annak a veszélye is, hogy elkapsz egy parazitát, például bélférgeket, amelyek hetekig az emésztőrendszerben maradhatnak, és kisebb-nagyobb problémákat okozhatnak.
Végül, a vegyszerek, valamint az esővíz savas pH-értéke rövid, közép- és hosszú távon bélrendszeri rendellenességeket és súlyosabb betegségeket, például rákot okozhat.
Facebook oldal: FreeMix>>>
kép: Stock kép