Száraz bőr télen – Hogyan ápoljuk?
A száraz bőr ápolására kiemelt figyelmet kell fordítani a téli időszakban, mivel a vízhiányos bőrűek számára a hidegebb hónapok fokozott megterhelést jelentenek. Ez több tényezőnek köszönhető, de a legfontosabbak a kinti hideg, sokszor szeles idő és a benti meleg, többnyire száraz levegő váltakozása. Jól megválasztott hidratáló arckrém száraz bőrre vagy gazdag összetevőjű testápoló, tusfürdő száraz bőrre hatékony segítség lehet a mindennapokban a szomjazó bőrnek.
A száraz bőr télen durva tapintású, érdes lehet, berepedezhet, sőt viszkethet is. Ezek eredményeképpen a bőr nem tudja ellátni elvárt élettani funkcióját. Amikor a hőmérséklet 8 C fokra vagy az alá csökken, ajánlott zsírosabb krémeket használni, akár kozmetikai olajokat, olaj a vízben bázisú lipidtartalmú krémeket vagy víz az olajban bázisú gazdag krémeket.
Száraz bőr okai
A száraz bőr okai sokfélék lehetnek, akár genetikai tényezők, környezeti hatások, nem megfelelő kozmetikumok használata, túlzásba vitt tisztálkodás, egyes betegségek velejárója vagy gyógyszerek mellékhatása. A kor előrehaladtával is szárazabbá válik a bőr, de a kevés folyadék fogyasztás is előidézheti a kellemetlen panaszokat.
Száraz bőr ápolása
Egész évben, de télen talán még fontosabb tudatosítani, hogy a bőr állapota csak részben függ a külső ápolástól, a kozmetikumoktól, krémektől, milyen tisztálkodószereket használunk.
Ételeinknek is tartalmazni kell a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat, szükség van továbbá teljes kiőrlésű gabonára és friss zöldségre, gyümölcsre is. A melegítő levesek, a cékla és a sütőtök mind elérhetőek télen is, és magas a vitamintartalmuk, ráadásul a levesek például folyadékot is pótolnak. A napi optimális folyadékbevitel ásványvízből, gyümölcslevekből, gyógyteákból álljon, ha lehet.
A száraz bőr ápolásakor célszerű előnyben részesíteni azokat a száraz bőrre való hidratáló arckrémeket, melyek védő összetevőket is tartalmaznak, ezek egy hámló arcbőr állapotán is javíthatnak, például:
- ureát,
- allantoint
- dexpanthenolt
Bár jólesik néha egy forró fürdő, semmiképp ne alkalmazzuk minden nap! Szárító hatása kevésbé terheli a bőrt például növényi olajokkal dúsítva.
Hidratáló arckrém száraz bőrre
A kozmetikumok piacán óriási a kínálat, nem könnyű eligazodni. Ha tudjuk, hogy mit tartalmazzon egy arckrém vízhiányos bőrre, máris könnyebben kiválaszthatjuk a megfelelő terméket.
A száraz bőr arckréme sokszor tartalmaz:
- növényi olajokat (argánolaj, olívaolaj stb.) és/vagy
- glicerint és/vagy
- ureát és/vagy
- karragént és/vagy
- hialuront és/vagy
- niacinamide-ot.
A száraz arcbőrre olajok is használhatóak, ezeket éjjelre ajánlott felkenni, hogy legyen idejük felszívódni, kifejteni hatásukat és nappalra egyébként sem akar senki fénylő arcbőrt.
A száraz arcbőr télen igényli a heti 1-2 alkalommal elvégzett arcpakolást is, mely képes mélyebben regenerálni a dehidratált bőrt.
Testápoló száraz bőrre
Nyáron a könnyebb, míg télen a gazdagabb formulájú testápoló száraz bőrre a befutó. Az esti fürdés, zuhanyozás után egy tápláló testápolóval visszapótolható az elvesztett nedvesség. Bekrémezés után meg kell várni, hogy felszívódjon, utána ajánlott belebújni a pizsamába.
A kéz, láb, lábszár, könyök és térd területét gondosan dörzsöljük be, mivel itt kevesebb a faggyúmirigy, fokozott a kiszáradás veszély!
Tusfürdő száraz bőrre
A dehidratált bőr tisztálkodószerei, mint például a tusfürdő száraz bőrre nem lehet ugyanaz, mint akinek zsíros a bőre. A kiszáradt bőrűeknek figyelni kell, hogy a tusfürdő segítse a bőr lipidrétegének újra épülését, ezáltal a bőr elláthassa védelmi funkcióját.
Akinek érzékeny, kiszáradásra hajlamos a bőre, ajánlott kerülni a tartósítószeres, színezékanyag és illatanyag tartalmú tusfürdőket, előnyben kell részesíteni a bőrbarát, hipoallergén összetételű termékeket.
Vendégcikk