Az éjszaka közepén arra ébredni, hogy úszol az izzadságban, igen kellemetlen érzés. Ezek az erős hőség hullámok megszakíthatják a pihentető éjszakai alvást, és emiatt másnap igen fáradtnak érezhetjük magunkat.
Az alábbiakban felsoroljuk az éjszakai izzadás leggyakoribb okait. Azonban előtte fontos megjegyezni, hogy nem kell rögtön súlyos egészségügyi bajokra gondolni e tünet miatt, hiszen sokszor igen egyszerű dolgok állhatnak a háttérben:
- meleg éghajlat
- túl sok takaróval bugyolálod be magadat éjszaka
- egy nem megfelelő matrac miatt is kialakulhat
- nem szellőztettél eleget
- túl sok a ruha rajtad éjjel
Ha egyikről sincs szó, akkor érdemes megkeresni mi is állhat a panasz hátterében.
Íme 8 ok:
1. Menopauza
Sokszor nappal is jelentkező hőhullámok és hangulatingadozások is kísérik.
2. Gyógyszerek
Néhány gyógyszer és annak mellékhatása is lehet az okozója az éjszakai verejtékezésnek. Bizonyos antidepresszánsok, pszichiátriai gyógyszerek és még az aszpirin is okozhatja.
Beszélj orvosoddal a szedett gyógyszereidről, hogy megnézze és ki tudja deríteni, okozhatja-e az éjszakai izzadást.
3. Rákos megbetegedés
Szakemberek szerint az éjszakai izzadás az egyik korai tünete a rákos megbetegedéseknek, mint például a limfómáknak>>>.
Fontos hozzátenni, hogy legtöbb esetben ezt a tünetet megmagyarázhatatlan, hirtelen fogyás és nem szűnő láz, hőemelkedés is kíséri.
4. Fertőzés
Egyes fertőzések, mint a tuberkulózis, a tályog, a gyulladásos szívbillentyűzavar, vagy az osteomyelitis (csontok gyulladása), AIDS és egyéb bakteriális fertőzés is okozhatja az éjszakai izzadást és hőhullámokat.
5. Szorongás
A stressz és a szorongás is okozhatja, hogy éjszaka a tested verejtékben úszik. A szorongás egyéb tünetei közé tartozik az idegesség, a feszültség és az alvászavar.
6. Alvászavarok
Ez is okozhatja az éjszakai izzadásokat. Az alvási rendellenesség egyéb tünetei közé tartozik többek között a fulladás érzése, a nappali álmosság és a magas vérnyomás is.
7. Neurológiai körülmények
Nem gyakori, hogy az alábbi neurológiai állapotok is fokozott izzadáshoz vezethetnek:
autonóm dysreflexia
stroke
autonóm neuropátia
8. Hipoglikémia
A túl alacsony éjszakai vércukorszint fokozott izzadást is okozhat. Sok cukorbeteg számolt be ilyen tünetről.
Az éjszakai izzadásnak, mint láthattuk, sokféle oka lehet. Annak meghatározásához, hogy mi okozza ezt a panaszt egy adott betegnél, az orvosnak részletesen tudnia kell az előzményeket, korábbi betegségeket, egyéb tüneteket és többféle vizsgálatot is el kell végezni annak eldöntéséhez, hogy az éjszakai izzadás felelős-e az adott betegségért.
Az éjszakai izzadás általában ártalmatlan bosszúság, de bizonyos esetekben egy mögöttes egészségügyi állapot jelei is lehetnek.
A megmagyarázhatatlan éjszakai izzadással rendelkező személyeknek orvosi ellátást kell kérniük.
Az éjszakai izzadásoktól szenvedő embereket általában a belgyógyászok, a háziorvosok vagy a nőgyógyászok kezelik.
Ha pedig ez a tünet bizonyos betegségekhez kapcsolható, akkor más szakorvosok, köztük az endokrinológusok, neurológusok, fertőző betegségek szakemberei vagy onkológusok is részt vehetnek az éjszakai izzadásban szenvedő betegek gondozásában.
Szöveg: Miklós Edit
Forrás: remedydaily, medicinenet, webmd, mayoklinika
Facebook oldalunk: FreeMix >>>